Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the entropy change when 3.6 g of liquid water is completely converted into vapour at 1000C. The molar heat of vaporization is 40.85 kJ mol-1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.08 J K-1

b

109.5 J K-1

c

21.89 J K-1

d

-21.89 J K-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

∆Hvap=40850 J mol-1, Tb=373 K ∆Svap= ∆HvapTb=40850 J mol-1373 K=109.5 K-1 mol-1 ∆Svap per gram = 109.5 J K-1 mol-118 g mol-1=6.083 J K-1 g-1 Entropy change for 3.6 g water = 6.083 J K-1 g-1 × 3.6 g = 21.89  J K-1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring