Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the maximum work done when 64 g of oxygen gas occupying volume of 7 lit  is expanded isothermally and reversibly to 14 lit at 27∘C⋅(R=1.987cal deg −1mol-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 826.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wt. of oxygen =64g; mol. wt of O2                             =32gmol-1.So,                      ′′O2=64g32gmol−1=2                            R=1.987caldeg−1mol−1T=27+273=300K;V1=7LV2=14L.We know that :              W=−2.303nRTlog⁡V2V1                            (for isothermal and reversible process)                                 = - 2.303×2mol×1.987×300×log147=-0.693×600×1.987=826.1946≅826
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring