Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the molality of 1 L solution of 80% H2SO4. (w/V), given that the density of the solution is 1.80 g mL-1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.16

b

8.6

c

1.02

d

10.8

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

WH2SO4 =800 c in 10oo mLvolume of solution = 1000 mLWeight of solution = 1000.0 x 1.80= 1800 gweight of water =1800 - 800 =1000 gMolality =800×100098×1000=8.16mol kg−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring