Calculate the molality of 1 litre solution of 93% H2SO4 (weight/volume). The density of the solution is 1.84 g/mL.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.43.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of H2SO4 in 100ml of 93% H2SO4solution = 93g∴ Mass of H2SO4 in 1000 ml of the H2SO4 solution = 930gMass of 1000 ml H2SO4 solution = 1000 × 1.84 = 1840gMass of water in 1000 ml of solution = 1840 – 930 = 910 g Moles of H2SO4=Wt . of H2SO4 Mol Wt . of H2SO4=93098∴Moles of H2SO4 in 1 kg of water =93098×1000910=10.43 mol kg-1∴Molality of 1 litre solution = 10.43