Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the mole fraction of ethylene glycol (C2H6O2) in a solution containing 20% of C2H6O2 by mass.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.068

b

0.932

c

0.078

d

0.010

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Assume that we have 100 g of solution (because percentage composition). Solution will contain 20 g of ethylene glycol and 80 g of water.Molar mass of C2H6O2 = 12 x 2 + 6 x 1 + 16 x 2                                     = 62 g mol-1 Moles of C2H6O2=2062=0.322mol Moles of water =80g18gmol−1=4.444molχglycol = moles of C2H6O2 moles of C2H6O2+ moles of H2O          =0.322mol0.322mol+4.444mol=0.068
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring