Calculate the mole fraction of an unknown solute in 2.0 m aqueous solution.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.0347.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of mol of solute= 2.0 (given)Number of mol. of water =w t. of water (H2O) g.mol. wt.of H2O(=18)=100018=55.6Total no. of mol = 2.0 + 55.6 = 57.6∴ Mole fraction of solute = molof solute Total mol =257.6=0.0347