Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the normal boiling point of a sample of sea water found to contain 3.5% of NaCl and 0.13% of MgCl2 by mass. The normal boiling point of water is 100oC and Kb (water) = 0.51 K kg mol-1. Assume that both the salts are completely ionised

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100.655oC

b

99.655oC

c

101.655oC

d

102.655oC

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of NaCl = 3.5 gNumber of moles of NaCl=3.558.5Number of ions furnished by one molecule of NaCl is 2. So, actual number of moles of particles furnished by sodium chloride =2×3.558.5Similarly, actual number of moles of particles furnished by magnesium chloride =3×0.1395Total number of moles of particles =(2×3.558.5+3×0.1395)=0.1238Mass of water =(100−3.5−0.13)=96.37 g=96.371000 kgMolality =0.123896.37×1000=1.2846ΔTb=Molality ×Kb=1.2846×0.51=0.655 KHence, boiling point of sea water = 373.655 K or 100.655oC
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring