Calculate the number of magnesium atoms present in 2 g of Chlorophyll, a green colouring matter of plants responsible for photosynthesis, containing 2.68% of magnesium by mass.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.345 x 1023 atoms of Mg
b
1.345 x 1028 atoms of Mg
c
1.345 x 1022 atoms of Mg
d
1.345 x 1021 atoms of Mg
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
100 g chlorophyll contains 2.68 g Mg=2.6824 mole Mg2 g chlorophyll contains 2.68×224×100 mole Mg=2.2×10−3 mole MgNo. of Mg atoms =2.2×10−3×6.023×1023=1.345×1021 atoms of Mg