Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the number of oxygen atoms required to combine with 7.0 g of N2 to form N2O3 if  80% of N2 is converted into productsN2+32O2⟶N2O3

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.24 x 1023

b

3.6 x 1023

c

18 x 1023

d

6.02 x 1023

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

2N2 + 3O2 → 2N2O3, (% yield = 80%)Initial mol of N2 = 7.028=0.25 molMoles of N2 converted = 0.25×80100=0.22 mol N2 = 3 mol O2 (1 mol O2 = 2 oxygen atom) = 2 x 0.3 mol O atom =2 x 0.3 x 6.02 x 1023 = 3.6 x 1023
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring