Calculate the percent dissociation of H2S(g) if 0.1 mole of H2S is kept in 0.4 lit vessel at 1000 K for the reaction 2H2S(g)⇌2H2(g)+S2(g) . Value of kc is 1.0×10−6
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
1
c
0.1
d
0.2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2H2S(g)⇌2H2(g)+S2(g) Molar conc. at equilibrium =0.1−x0.4 x0.4 x0.8 Kc=[H2]2[S2][H2S]2⇒x=2×10−3 %x=2×10−30.1×100=2