Calculate resonance energy of N2O from the following data ΔfH∘N2O=82KJmol−1 Assume structure NΘ=N⊕=O BE of (N ≡ N) bond = 950 kJ mol-1(N=N) bond =420kJmol−1(O=O) bond =500kJmol−1(O=N) bond =610kJmol−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
- 170 kJ mol-1
b
-356 kJ mol-1
c
-88 kJ mol-1
d
-190 kJ mol-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We calculate theoretical value of ΔfH∘ of N2O. Difference of experimental and theoretical value gives resonance energyN2(g)+12O2(g)⟶NΘ=N=O(g)ΔfH∘N2O=(BE)N≡N+12(BE)O=0−(BE)N=N+(BE)N=0=950+5002−[420+610]=170kJΔfH∘experimental =82 KJ mol−1 Thus, resonance energy of N2O=82−170=−88kJmol−1