Calculate the standard internal energy charge for the reaction; OF2(g)+H2O(g)→O2(g)+2HF(g)at 298 K. The standard enthalpies of formation of OF2(g), H2O(g),HF(g) are +20,+250 , and −270kJmol−1 respectivley?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 312.4775 KJ.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔHReaction ∘=∑HProducts ∘−∑HReactants ∘=2×HHF∘(g)+H∘O2(g)−H∘OF2(g)+HH2O∘(g)∴H∘ of free elements =0∴HO2∘=0∴ΔHf∘=H∘, i.e., standard heat of formation = standard heat enthalpy of a compoundAlso, ΔHf∘ for F2O is +ve;ΔHf∘ for H2O is -ve, because heat of combustions are exothermic.ΔHR∘=[2×(−270)]+0−[20+(−250)]=−310kJ Now ΔH∘=ΔU∘+ΔnRT∴ΔHR∘=−310×103J;Δn=3−2=1R=8.314J;T=298K∴ −310×103=ΔU∘+1×8.314×298∴ ΔU∘=−312477.5joule∴ ΔU∘=−312.4775kJ