Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the thermal energy that should be added to 6.65 g of argon in a 15 litre flask to raise its temperature from 25°C to 100°C. (At. wt., Ar=39.9)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 37.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial temperature=25+273=298KFinal temperature =100+273=373K.Hence, ΔT=373K−298K=75KR=2calK−mol−We know that : (i) Change in translational K.E. per mol=32 RΔT=32×2calK−mol−×75K=225calmol−(ii) 1 mol of Ar=1g. atom of Ar=39.9gChange in translational K.E. for 39.9gmol− of Ar=225calmol−∴ Change in translational K.E. for 6.65 g of Ar=225calmol−39.9gmol−×6.65g= 37.5 cal
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring