Calculate the volume occupied by 5.0 g of acetylene gas at 50°C and 740 mm pressure.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.238.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt. of acetylene C2H2=5.0g;mol .wt. of C2H2=(2×12)+(2×1)=26gmol−.n= wt. mol. wt =5.0g26gmol−=526mol;P=740mm×1atm760mm=7476atmT=50+273=323K;R=0.0821LatmK−mol−;V=?PV=nRT(Ideal gas equation)∴ V=nRTP=5×0.0821×323×7674V= 5.238