Calculate the wavelength in Ao of the photon that is emitted when an electron in the Bohr orbit n = 2 returns to the orbit n = 1 in the hydrogen atom. The ionisation potential of the ground state of the hydrogen atom is 2.17 x 10-11 erg per atom.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1221.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λ = ?. We know that for H-atom: En=−2.17×10−11 erg atom −n2∴ When n=1,E1=−2.17×10−11 ergatom −12 =−2.17×10−11 erg atom −(given) When n=2,E2=−2.17×10−11 erg atom −22 =−2.17×10−11 erg atom −4 =−0.542×10−11 erg atom −∴ ΔE=E2−E1=−0.542×10−11 erg atom −−−2.17×10−11 erg atom- =1.628×10−11 erg atom −But E=hv=hcλ. Hence; λ=hcE =6.626×10−27 erg.s ×3.0×1010cms−1.628×10−11 erg atom − =1.221×10−5cm =1.221×10−5cm×1Ao10−8cm =1221Ao