Calculate the weight of one atom of nitrogen. (g. at. wt., N = 14 g).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
g.at. wt. of N=14 g;Avogadro no.= 6.023× 1023 We know that: g. at. wt. of N = Wt. of one atom of N in amu× 1.66 x 10- 24 g × Avogadro no. (= 6.023 X 10 23 ) 14 g =Wt. of one atom of N in amu × 1.66× 10- 24 g × 6.023×1023 ∴Wt. of one atom of N in amu =14g1.66×10−24g×6.023×1023=14 amu