Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the work involved when 1 mole of an ideal gas is compressed reversibly from 1.00 bar to 5.00 bar at a constant temperature of 300 K.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-14.01 KJ

b

+18.02 KJ

c

4.01 KJ

d

-8.02 KJ

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

w=-2.303 nRT log P1P2 So, w = -2.303 × 1 × 8.314 × 300 log 15 =-2.303 × 8.314× 300 log 1 - log 5 = -5744.14 × 0-0.6990 =4015.15 J =4.01 KJ
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring