A candle is burnt in a beaker until it extinguishes itself. A sample of gaseous mixture in the beaker contains6.08 x 1020 molecules of N2, 0.76 x 1020 molecules of O2, and 0.50 x 1020 molecules of CO2.The total pressure is734mm of Hg. The partial pressure of O2 would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
760.0 mm of Hg
b
76.0 mm of Hg
c
7.6 mm of Hg
d
0.76 mm of Hg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
pO2=PTotal ×χO2 (mole fraction of O2χO2=nO2nO2+nN2+nCO2χO2=0.76×1020(0.76+0.50+6.08)×1020=0.767.34pO2=PTotal ×χO2=734×0.767.34=76.0mm of Hg