The capacity in litres of a tank 0.5 m long, 12 cm wide and 60 mm deep is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 L
b
2 L
c
3 L
d
2.6 L
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length =0.5m; width =12cm×1m100cm=0.12m Depth =60mm×1m1000mm=0.06m.∴ Capacity = Length × width × depth =0.5m×0.12m×0.06m =3.6×10−3m3=4×10−3m3=4L ∴1L=10−3m3In case of multiplication, the result is given in minimum number of significant figures(see chapter, 2) (i.e., 1 as in 0.5). So, 3.6 is taken as 4. So, the correct answer is (a).