In case of H2O molecule, the enthalpy needed to break the two O - H bonds is not the same, i.e. H2O(g)⟶H(g)+OH(g);ΔaH1⊖=502 kJ mol-1OH(g.)⟶H(g)+O(g);ΔaH2⊖=427 kJ mol-1What should be the mean bond enthalpy of O-H bonds in case of H2O molecule?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75 kJ mol-1
b
-75 kJ mol-1
c
464.5 kJ mol-1
d
929 kJ mol-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of H2O molecule, the enthalpy needed to break the two O-H bonds is not the same,i.e. H2O(g)⟶H(g)+OH(g);ΔaH1⊖=502 kJ mol-1OH(g)⟶H(g)+O(g);ΔaH2⊖=427 kJ mol-1The mean or average bond enthalpy is obtained by dividing total bond dissociation enthalpy by the number of bonds broken as explained below in case of water molecule.Average bond enthalpy = 502+4272 = 464.5kJ mol-1