A certain amount of solid NH4HS is placed in a flask already containing ammonia gas at a certain temperature at 0.50 atm pressure. Ammonium hydrogen sulphide decomposes to yield NH3 and H2S gases in the flask. When the decomposition reaction reaches to equilibrium, the total pressure in the flask rises to 0.84 atm? The equilibrium constant for NH4HS decomposition at this temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.11 atm2
b
0.17 atm2
c
0.18 atm2
d
0.30 atm2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NH4HS ⇌ NH3 + H2S (S) (0.5) 0 (0.5+x) x Equilibrium Total pressure at Equilibrium = 0.840.5+x+x=0.84 2x=0.34 x=0.17 PNH3=0.5+0.17 =0.67 PH2S=0.17 KP=(PH2S)(PNH3)=(0.17)(0.67) =0.1139 =0.11