A certain dye absorbs light of λ=4000 Ao and then fluoresces light of 5000 Ao. Assuming that under given conditions 50% of the absorbed energy is re-emitted out as fluorescence, calculate the ratio of number of quanta emitted out to the number of quanta absorbed.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
58
b
85
c
38
d
83
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Eemitted =50100 × EabsorbedNo. of emitted photons × Energy of emitted photon= 50100× No. of absorbed photon × Energy of absorbed photon.∴ ne × 124005000 =50100 × na × 124004000(since E=hCλ; hC =12400eV.Ao)∴ nena=58.