A certain engine which operates in a Carnot cycle absorbs 3.347 kJ at 400°C, how much work is done by the engine per cycle? The temperature of sink is 100°C.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.49 kJ
b
2.51 kJ
c
1.85 kJ
d
2.98 kJ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
η=T2−T1T2=1−T1T2=1−373673=0.446η=Δwq1 or ΔW=η×q1=0.446×3.347=1.49kJ