A certain hydrate has the formula MgSO4.xH2O. A quantity of 54.2 g of the compound is heated in an oven to drive off the water. If the steam generated exerts a pressure of 24.8 atm in a 2.0 L container at 120oC, calculate x.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
5
c
6
d
7
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given wt. =54.2Molecular wt. =120+18xPressure =24.8Volume =2LTemperature =393kApplying ideal gas equation;pv=nRT24.8×2=molar massgiven mass×0.0821×393 24.8×2=54.2x120+18x×0.0821×393[Note: Each molecule gives x molecules of water]After solving we get ; x=6.95 ≈7
A certain hydrate has the formula MgSO4.xH2O. A quantity of 54.2 g of the compound is heated in an oven to drive off the water. If the steam generated exerts a pressure of 24.8 atm in a 2.0 L container at 120oC, calculate x.