Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A certain mass of a dry gas has density 28 at 27°C and 760 mm pressure. Calculate the density of gas at 17°C and 72 cm pressure.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 27.4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

D1T1P1=D2T2P2D1=28,T1=27+273=300K,P1=760mm;D2=?,T2=17+273=290K,P2=72cm×10mm1cm=720mm.We know that:D1T1P1=D2T2P2;D2=D1T1P1×P2T2=28×300K×720mm760mm×290Kor D2=27.4
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A certain mass of a dry gas has density 28 at 27°C and 760 mm pressure. Calculate the density of gas at 17°C and 72 cm pressure.