In a certain operation 358 g of TiCl4 is reacted with 96 g of Mg. Calculate % yield of Ti if 32 g of Ti is actually obtained [At. wt. Ti = 48, Mg = 24] Hint: 358190 = 1.88
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
35.38%
b
66.6%
c
100%
d
60%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
TiCl4 + 2Mg → Ti + 2MgCl2 1mole 2moles 1mole(48g) given; 358190 9624 ? =1.88 =4 moles So TiCl4 is limiting reagent 1mole of TiCl4→ 48g of Ti 1.88moles of TiCl4→ ?a mass of ‘Ti ’obtained = 1.88×48gBut actual mass of ‘Ti’ obtained = 32g% yield of ‘Ti’ = 3248×1.88×100=35.4%