A certain public water supply contains 0.10 ppb (part per billion) of chloroform (CHCl3). How many molecules of CHCI3 would be obtained in 0.478 mL drop of this water ?(assumed d = 7 g/mL)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4×10−13×NA
b
10−3×NA
c
4×10−10×NA
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
0.47a mL =0.478 g of water; 109 g water contain 0.10 gCHCI3∴0.478 g water contain0.1109×0.478gCHCl3∴nCHCl3=0.1109×0.478119.5∴No. of molecules =0.1109×0.478119.5×NA=4×10−13×NA