Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A certain quantity of Ammonium chloride is boiled with 100 ml of 0.8 N NaOH till no further action occurs. Excess of NaOH required 40 ml of 0.75 N sulphuricacid to neutralise if. How much Ammonium chloride was used?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

405 g

b

5 g

c

2.675 g

d

1 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V ml of  0.8 N NaOH    ≅40  ml   of   0.75N    H2SO4V×0.8=40×0.75V=37.5 mlVolume  of 0.8 N NaOH consumed by NH4Cl=100-37.5=62.5 mlnumber of moles of NaOH=0.05 therefore number of moles of NH4Cl will  be 0.05 hence 53.5 x 0.05 = 2.675 grams
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring