A certain quantity of a gas occupies 100ml when collected over water at 15°C and 750mm pressure. If it occupies 91.9ml in dry state at STP, the vapour pressure of water at 15°C is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.8mm
b
14.8mm
c
13.2mm
d
17.3mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ' f ' is aqueous tensionAccording to Dalton's law Pdry gas = Pmoist gas - fP1V1T1=P2V2T2=(750-f)×100288=760×91.9273=255.839750 - f = 736.81f = 13.2