A certain zero order reaction has k=0.025 M s−1 for the disappearance of A. What will be the concentration of A after 15 seconds if the initial concentration is 0.5 M?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 M
b
0.32 M
c
0.12 M
d
0.06 M
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=akt =0.025×15=0.375 MRemaining conc. =0.5−0.375=0.125 M.