The charge on one mole of electrons is 9.6484×10y Cmol−1. The value of y is_
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of one electron =9.11×10−31kg Electrons in one mole =6.022×1023mol− ∴ Mass of one mole of electrons =9.11×10−31kg×6.022×1023mol−1 =5.486×10−7kgmol−1 Charge on one electron =1.6022×10−19C ∴ Charge on one mole of electrons =1.6022×10−19C×6.022×1023mol−1 =9.6484×104Cmol−1