The chief ore of Zn is the sulphide, ZnS. The ore is concentrated by froth floatation process and then heated in air to convert ZnS to ZnO.(i) 2ZnS+ 3O2 →80% 2ZnO + 2SO2(ii) ZnO+ H2SO4 →100% ZnSO4 + H2O(iii) 2ZnSO4 + 2H2O →80% 2Zn + 2H2SO4+O2The number of moles of ZnS required for producing 2 moles of Zn will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.125
b
2
c
2.125
d
4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2 moles of ZnS = 2 ZnO=2ZnSO4= 2Zn I mole of ZnS = 1 mol of Zn Moles of ZnS = 20.8×0.8×1=3.125 mole Since reaction (i), (ii) and (iii) are 80%, 100% and 80% respectively