The chloride of a metal contains 7% chlorine by weight and the vapour density of it is 50. The atomic mass of the metal will be (valency of metal is 2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
29
b
58
c
35.5
d
71
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mol. wt. of metal chloride - 2 x V.D. = 2 × 50 = 100Let at. wt. of material is x, formula of metal chloride MCl2so x + 71 = 100x = 100 - 71 = 29.
The chloride of a metal contains 7% chlorine by weight and the vapour density of it is 50. The atomic mass of the metal will be (valency of metal is 2)