In a closed container and at constant temperature 0.3 mole of SO2 and 0.2 mole of O2 gas at 750 torr are kept with a catalyst. If at equilibrium 0.2 mole of SO3 is formed the partial pressure of SO2 is ........ torr
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial moles of SO2 = 0.3Initial moles of O2 = 0.2moles of SO3 at equilibrium = 0.22 mole of SO2 gives 2 moles of SO3_____ 0.2 moles of SO3moles of SO2 reacted = 0.21 mole of O2 gives 2 moles of SO3_____ gives 0.2 moles of SO3