In a closed container for the reaction H2(g)+I2(g)⇌2HI(g) the equilibrium concentrations H2=0.5M,I2=0.5M and [HI]=1.25M. If 0.5 moles of HI was added to 1 L of equilibrium mixture, then H2 at new equilibrium mixture is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.61.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Equilibrium constant KC=[HI]2H2I2 =[1.25]2[0.5][0.5] =6.25 H22,+I2(g)⇌2HI at old equilibrium 0.5 0.5 1.25 at new equilibrium +x20.5+x2+x20.5+x2 -x1.75-x (1.75-x)20.5+x20.5+x2=6.25 1.75-x0.5+x2=2.5 1.75-x=1.25+1.25 x 2.25 x=0.5 x=0.222 Equilibrium concentration of H2=0.61M