In a closed container of volume V litre, the following equilibrium has been established at T kelvinH2(g)+I2(s)⇌2HI(g)KC=4If HI(g) was introduced into another closed container of volume 2V litre at same temperature and the decomposition allowed to reach equilibrium. The value of equilibrium constant is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In V litre container KC=[HI]2H2I2 = 4 In 2V litre container Kc=H2I2[HI]2 =0.25 Value of equilibrium constant remain unaltered even though we change the volume at same temperature.since it is decompostition of HI value of equillibrium constant will be reciprocal