A 10.0 cm column of air is trapped by a column of Hg, 4.00 cm long in capillary tube of uniform bore when the tube is held horizontally in a room at 1 atm. Length of the air column when the tube is held vertically with the open end up is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.50 cm
b
10.52 cm
c
3.53 cm
d
4.61 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When open end up, the weight of mercury represents an increase in the pressure on the gas of 4.00 cm Hg = 4omm Hg∴ Final pressure =760+40=800mmHgp1V1=p2V2⇒p1×A×I1=p2×A×l2where, A is the area of cross-section (which is constant) and l1, l2 length∴ p1×11=p2×I2760×10=800×l2⇒l2=9.50cm