For the coagulation of 500 mL of arsenious sulphide sol, 2 ml of 1M NaCl is required. What i's the flocculation value of NaCl?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2mL of 1MNaCl contains NaCl=21000=2mmolThus 500 mL of AsrS3 sol require NaCl for complete coagulation = 2 m molHence 1 L, i.e., 1000 mL of the sol require NaCl for completecoagulation = 4 m molTherefore, flocculation value of NaCl = 4.