The coefficient of thermal expansion, α, is nearly constant for a liquid α=1VdVdTPAt 293 K and 1 atm for water α=2.1 K-1What is the approximate work done when 1 mole of liquid is heated from 288 K to 298 K at 1 atm ? Molar volume of liquid = 18 ml ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-78.25 kJ
b
78.15 J
c
-37.8 J
d
-83.14 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
dV=αVdT ∆W=-∫PdV=-αV ×P∫T1T2 dT or ∆W=-2.1 ×18×10-6 ×105 × 10 J or ∆W=-2.1 ×18 J or ∆W=- 37.8 J