Combustion of sucrose is used by aerobic organisms for providing energy for the life sustaining processes. If all the capturing of energy from the reason is done through electrical process (non P-V work), then calculate maximum available energy which can be captured by combustion of 34.2gm of sucrose.Given : ∆Hcombustion sucrose =-6000 kJ mol-1∆Scombustion =-180 J/K-mol and body temperature is 300 K
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
600 kJ
b
594.6 kJ
c
5.4 kJ
d
605.4 kJ
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(No. of moles of sucrose = 34.2342=0.1-∆GT,P=useful work done by the system-∆G=-∆H+T.∆S=+6000 ×0.1+180 × 0.1 ×3001000 =605.4 kJ