Complete combustion of 0.86 g of compound X gives 2.64 g of CO2 and 1.26 g of H2O. The lowest molecular mass X can have :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
43 g
b
86 g
c
129 g
d
172 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of C=nCO2=2.6444=0.06⇒mass of C=0.72Moles of H = 2 x moles of H2O=2×1.2618=0.14mass of H = 0.14Compound does not contains oxygen,So, EF→C0.06H0.14⇒C3H7Lowest M,M. = 43