Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

On complete combustion, 0.246 g of an organic compound gave 0.198 g of carbon dioxide and 0.1014 g of water. The percentage composition of carbon and hydrogen in the compound respectively are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

%C - 21.95      %H - 4.58

b

%C - 21.95      %H - 5.58

c

%C - 11.95      %H - 5.58

d

%C - 11.95         %H - 4.58

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given mass of CO2 = 0.198 g and mass ofH2O=0.1014 g As we know % of C=1244×wt of CO2WT of organic compound×100 Percentage of carbon =12×0.198×10044×0.246=21.95%Also, H=218×wt of H2Owt of organic compound×100 Percentage of hydrogen =2×0.1014×10018×0.246=4.58%
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring