Complex A has a composition of H12O6Cl3Cr. If the complex on treatment with conc. H2SO4 loses 13.5 % of its original mass, the correct molecular formula of A is[Given : atomic mass of Cr = 52 amu and Cl = 35 amu]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
CrH2O5ClCl2·H2O
b
CrH2O6Cl3
c
CrH2O4Cl2 Cl. 2H2O
d
CrH2O3Cl3.3H2O
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M.wt of H12O6Cℓ3Cr=265% loss is 13.5. So amount of water lost per 1 mol ≈36. This is equal to 2 moles of water. The number of H2O molecules lost should present in outer sphere of the hydrate isomer. So the correct formula of compound is CrH2O4Cℓ2Cℓ.2H2O