A compound contains 3.2% of oxygen. The minimum mol. wt. of the compound is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300
b
440
c
350
d
500
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The compound must contain at least one oxygen atom So, a minimum of 1 g atom of oxygen will be present in 1 g molecule, i.e., 1 mole of the compound.If M is the mol.wt. of the compound then since 16 is the atomic mass of oxygen so minimum of 16 g of oxygen will be present in M g of the compoundThus, % of oxygen=16M× 100or 3.2=16× 100 Mor M=500