A compound contains 3.2% of Oxygen. The minimum molecular weight of the compound is ____kg?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 000500.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For molecular mass to be minimum at least one gram atom of oxygen (16 gram of oxygen) should be present. 3.2 gram of oxygen = 100 grams of the compound 16 gram of oxygen = 16×100/3.2=500 gram Minimum molecular mass of compound = 500 gram/mole