A compound (80 g) on analysis gave C = 24 g, H = 4 g, O = 32 g. Its empirical formula is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C2H2O2
b
C2H2O
c
CH2O2
d
CH2O
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C = 24 g, H = 4 g, O = 32 gNumber of atoms = Wt.Aomic Wt.number of atoms of , C =2412=2 , H =41= 4 , O = 3216=2So, Molecular formula = C2H4O2So, Empirical formula = CH2O(Simplest formula).