A compound H2X with molar weight of 80 g is dissolved in a solvent having density of 0.4 g ml-1. Assuming no change in volume upon dissolution, the molality of a 3.2 molar solution is ____________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let us consider, volume of solution = 1 litre = 1000 mL Weight of solvent = 0.4 x 1000 = 400 g Weight of solute = 80 g; Number of moles of solute = 3.2 moles Molality of solution = (m) = w2×1000Mw2×w1=n2×1000w1=3.2×1000400=8