The concentration of H+ and concentration of OH- of a 0.1 aqueous solution of 2% ionized weak acid is [Ionic product of water = 1×10-14]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10-3 M and 5×10-12 M
b
1×103 M and 3×10-11 M
c
0.02 ×10-3 M and 5×10-11 M
d
3 × 10-2 M and 4 × 10-13 M
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that Concentration of solution =0 .1Degree of ionization = 2% = 2100=0.02Ionic product of water = 1 × 10-14Concentration of H+ = Concentration of solution X degree of ionizationDegree of ionization = 0.1 ×0.02 = 2 × 10-3 MConcentration of OH- = Ionic product of waterH+= 1 × 10-142 × 10-3 = 0.5 × 10-11 = 5 × 10-12 M