Concentration of a reactant 'A' is changed from 0.044M to 0.032 M in 25 minutes, the average rate of the reaction during this interval is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.0048 mole/lit/min
b
0.00048 mole/lit/sec
c
4.8×10−4 mole/lit/min
d
0.0048 mole/lit/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given values are ; Concentration of a reactant ‘A’ is changed from 0.044 M to 0.032 M and time (dt) = 25 minutesAverage rate = dcdt Where, dc = change in concentration of Adt = Time taken for the change units of concentration = mole/litreUnits of time = minutes =0.044−0.03225 =0.00048 mole.lit-1min−1 =4.8×10−4 mole.lit-1 min−1