Concentration of a reactant 'A' is changed from 0.064 M to 0.016M in 8 minutes, the average rate of the reaction during this interval is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6×10−2mole/lit/min
b
0.0006 mole/lit/sec
c
0.006 mole/lit/min
d
6×10−2mole/lit/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, [A]=0.064M−0.016M=0.048M Time=8 minutesAverage rate of the reaction=?Average rate=dcdt Where,dc=Change in concentrationdt = Time taken for the change=0.488=0.006mol/lit/min